Биткойн разработчикът Гавин Андресен: Попитайте ме всичко!
Вчера един от основните Биткойн разработчици – Гавин Андрeсен – организира „попитайте-ме-каквото и да е било“ сесия в Reddit, като отговаря на сериозни и не толкова сериозни въпроси, свързани с Биткойн. Представяме ви 12 от най-интересните от тях:
1. Начинаещи
Въпрос: Какво може да направи средностатистическия нууб (noob), за да подпомогне разпространението на фантастичната технология наречена Биткойн?
Отговор: Използвайте я/го. Не бъдете прекалено настойчиви и агресивни, когато говорите за Биткойн, но покажете ентусиазма си. Помислете си с кого говорите и модифицирайте посланието си на базата на неговите/техните интереси (ниски такси? заместител на банкерите? контрол върху собствените си финанси?)
2. Пречки
Въпрос: Според вас какво е най-голямото предизвикателство пред Биткойн в момента? Кой според вас е най-важният фактор, който ще позволи Биткойн да бъде възприет от масите? Къде смятате, че ще е Биткойн след 5 години?
Отговор: Основният проблем: да стигнем до момента, в който хората ще могат да печелят биткойни директно, без да се налага да се преминава през сложни процеси на конвертиране на фиатна валута в BTC.
Биткойн след 5 години: хммм…2019…оставих кристалната си топка в другото си яке. Според мен или ще изчезне напълно като се превърне във „подземна“ (underground) счетоводна система, която никога не се използва от обикновения човек ИЛИ ще бъде валутата на Интернет (цените винаги ще бъдат показвани във вашата локална валута, но възможност за плащане с биткойн ще бъде винаги налична).
3. Забрана на Биткойн
Въпрос: Ако определена държава реши да забрани Биткойн, как ще бъде наложено това на практика? Възможно ли е интернет трафика на Биткойн мрежата да бъде блокиран от интернет доставчиците?
Отговор: Забрана на Биткойн ще бъде въведена по същия начин, по който се налагат и други забрани – чрез глоби и присъди за всеки, който извърша дейност, която държавата не одобрява. Най-вероятно ще превърнат обмяната на биткойни в национална валута и обратно в много трудно и опасно начинание, като за тази цел използват банките. Некриптиран интернет трафик от Биткойн мрежата ще бъде лесно блокиран от интернет доставчиците, но пък е изключително лесно той да бъде пренасочен през Тор мрежата, която е много по-трудно да бъде блокирана.
4. Надежди и страхове
Въпрос: Когато стане въпрос за разработването на Биткойн протокола, какво ви въодушевява най-силно и от какво се страхувате най-много?
Отговор: Най-много ме въодушевява използването на блокчейн технологията за „невалутни“ цели. Нямам представа кои от тези проекти ще бъдат успешни, но се радвам че се експериментира. Това от което съм най-силно притеснен е (не)възможността на Биткойн да расте (scalability).
5. От експеримент към установяване
Въпрос: Отдавна поддържате мнението, че „Биткойн е експеримент“. Докато това може да се счете за вярно, същото може да се каже и за твърдението „Гравитацията е просто теория“. Какво е необходимо, за да промените мнението си на „Биткойн е вече установен“?
Отговор: Това от което се нуждаем е ясна регулаторна рамка, улеснен начин на използване и премахване на каквато и да е било централизация (no single point of failure). Мисля че сме много близо до постигането на всички от тях.
6. Чорапи (!?!)
Въпрос: Какво беше първото физически нещо, което закупихте с биткойни?
Отговор: Първото физическо нещо.хмммм…беше или чорапи „алпака“ или билети за Red Sox, купени от приятел.
7. Нефинансови
Въпрос: Какво е мнението ви за нефинансовите транзакции в блокчейна на Биткойн (например counterparty, цветни монети, доказателство за съществуване и т.н.)?
Отговор: Развълнуван съм от тези възможности. Смятам, че много проекти се опитват да миксират различните услуги, които предлага блокчейн технологията, и се опитват да я принудят да прави неща, които не са по специалността й, като например съхранението на информация.Мисля, че най-добрите проекти разбират, че не е необходимо да създават нова валута. Не се налага да използват блокчейна като място за дългосрочно съхранение на информацията. Както и че не се налага да се използва peer-to-peer мрежата като комуникационен механизъм. Блокчейна трябва да се използва като най-защитената и децентрализирана счетоводна книга на света.
8. Hard fork / Промяна на консенсусното ядро от инструкции
Въпрос: Наистина ли се налага да приложим hard fork, за да подобрим възможността за растеж на Биткойн? Кога мислите да приложите hard fork?
Отговор: Да, мисля че се налага. Има поне още месец-два докато подготвя патча, който ще увеличи големината на блоковете в Биткойн мрежата, като ще последват поне още месец-два в разгорещени спорове. Това означава, че най-рано рано следващата година ще започнем въвеждането на hard fork-а (който до голяма степен зависи от копачите – те контролират реално кога ще се случи hard fork-a).
9. Bits
Въпрос: Осемте нули зад запетаята стоят на пътя на подобряването на лекотата на използване на Биткойн по мое мнение. Какво мислите?
Отговор: Мисля, че всички трябва да започнат да се изразяват в „bits” (една милионна част от Биткойн).
10. ЦРУ
Въпрос: Свързвали ли сте се с ЦРУ след известната си среща с тях? Мислите ли че Сатоши ще се свърже с вас или широката общественост някога? Какво мислите за Андреас Антонопулос, и в частност изслушването му в Канадския сенат?
Отговор: Не, никога не съм разговарял с ЦРУ или някой от InQTel след известната ми среща с тях. Не знам дали Сатоши ще се появи отново. Андреас се справи блестящо по време на изслушването си от канадските сенатори! Мисля, че той трябва да организира лекция на TED.
11. Други проект
Въпрос: Кои са някои от най-интересните кодови подобрения/проекти/компании, които следите с интерес?
Отговор: Развълнуван съм от хардуерния Биткойн портфейл Trezor (и се надявам хората от Mycelium да представят своят хардуерен портфейл скоро). Наблюдавам и разпространението на Биткойн банкомати, тъй като сдобиването с биткойни все още е проблематично за много хора.
12. Нова позиция
Въпрос: Още колко време ще заемате позицията на „основен учен“ (chief scientist)?
Отговор: Не знам. Започвам да се уморявам от тази позиция. Може би трябва да стана „Главно сирене“. (бел. ед. това не го разбираме, предполагаме, че е някакъв nerd хумор).