Ще обработва ли Биткойн повече транзакции от VISA?
Blockchain.info, един от лидерите в предлагането на блокчейн услуги и софтуер обяви, че първото използваемо приложение на Lightning мрежата, наречено Thunder, е вече реалност.
Lightning мрежите
Lightning мрежите, както е обяснено на уебстраницата на Lightning Network, са зависими от технологията зад блокчейна (в случая – Биткойн блокчейна).
Като се използват истински биткойн транзакции и скрипт езика на Биткойн, е възможно да се създаде мрежа от участници, които могат да извършват голям брой транзакции помежду си при това изключително бързо.
Основната идея е да сe намали броят на транзакциите обявени в Биткойн блокчейна, като голяма част от тях (особено микротранзакциите) се прехвърли към паралелна верига, която се синхронизира с Биткойн блокчейна през равни интервали от време.
Thunder в алфа
В тази алфа версия, имплементация на Lightning мрежата от Blockchain.info, Thunder притежава едновременно Биткойн възел и Биткойн портфейл. Според Blockchain.info по този начин мрежата може да поеме обем от транзакции „по-голям от този на централизираната VISA (100 000 транзакции в секунда), само с няколко хиляди биткойн възела“.
Според Blockchain.info, Lightning мрежите са били чисто концептуални до този момент. С обявяването на алфа версията на Thunder мрежата, компанията представя първия работещ прототип на Lightning мрежа, която може да се използва за инициирането и клиринга на биткойн транзакции в паралелен на Биткойн блокчейн.
„Thunder притежава потенциала да „подпомогне осъществяването на сигурни, децентрализирани и почти моментални разплащания, да реализира потенциала на микротранзакциите, да позволи на Биткойн мрежата да поеме съществени транзакционни обеми, и да подобри анонимността на потребителите.”
От Blockchain.info заявяват също, че благодарение на свободния пазар, който съществува в една отворена и не нуждаеща се от позволение (бел ед. permissionless) мрежа, транзакционните такси ще бъдат значително по-ниски от тези в основния блокчейн. В допълнение, за тези които се интересуват от сигурността, Blockchain.info криптира цялата комуникация между възлите и портфейлите като използва алгоритъма AES-CTR и позволява всяка обмяна на информация да се извърши само след завършване на процеса по заверяване.
Thunder може автоматично да разпространява транзакции сред множество възли в мрежата, използвайки криптирано рутиране, което на практика означава че никой не знае кой е извършил плащането, подобрявайки анонимността.
Mats Jerratsch споделя следното относно Thunder:
На този етап разплащателните, паралелни мрежи са експериментални. Въпреки това е изключително важно работата по тях да започне съвместно с [Биткойн] обществото, тъй като способността ни да подобрим потенциала на биткойн или на всяка друга криптовалута зависи от експериментирането.
Изпълнителният директор на Blockchain.info Питър Смит завърши като каза:
В Blockchain.info сме се ангажирали да разпространим нашата блокчейн технология и потенциала на отворените финансови транзакции до всяка точка на света. Тази алфа версия ни доближава до реализирането на тази цел.
Thunder транзакциите все още не са активни
Много е важно да се отбележи, че докато CSV и SegWit подобренията в Биткойн протокола не бъдат въведени в Биткойн блокчейна, Thunder транзакциите все още не могат да се използват адекватно.
В този смисъл, актуалният прототип на Thunder е най-добре да бъде използван за извършването на транзакции само между потребители, които си вярват. Не е препоръчително в мрежата да се извършват реални разплащания.
Статия на Charlie McCombie от The Cointelegraph