Биткойн майнинг вкъщи
Ролята на електричеството при майнинга
Майнингът на Биткойн изисква много електроенергия. Затова един австриец използва собствена семейна електроцентрала.
Майнингът чрез решаване на сложни изчислителни задачи е печеливш при евтина електроенергия. Ето защо, майнърите търсят по-евтино електричество. Един от многото Биткойн майнъри дори е намерил начин да заобиколи сметката за електричество напълно чрез собствена семейна електроцентрала.
Алекс Вилхелм е емигрант в Япония, откъдето контролира дистанционно своите 30 Биткойн сървъра в стара тухлена сграда в Австрия. Баща му създава електричество от водна турбина, която е оцеляла след бомбардировките през Втората световна война и която преди е снабдявала целия Татендорф с електричество – селото, където Вилхелм израства.
Майнинг операцията му е малка по мащаб – той очаква около 12500 долара (9000 евро) за тази година. Така че разходите за електроенергия са много важни за реализацията на печалба.
„Електричеството се превръща в пари“, казва Вилхелм. „Ако цената на електроенергията се повишава, сметките не излизат.“
Тридесетгодишният софтуерен инженер натиска няколко бутона и започва виртуална обиколка на мината си от другата страна на света. Видео емисията показва редове от дъски, висящи в огромно помещение. Като ревящ водопад се чува шумът на вентилатора, който охлажда компютъра.
„Ако имате това нещо у дома, жена ви няма да е много щастлива“, казва той. „Това е просто шумно, горещо и скъпо.“
Точно поради тази причина, майнърите в други части на света търсят евтина електроенергия – например, в Моузес Лейк в щата Вашингтон. Тихият малък град в северозападната част на страната, където има повече крави, отколкото хора, има вторите най-ниски цени на електроенергия в САЩ, след Минот в Северна Дакота и следователно може да бъде Меката на Биткойн майнърите.
Робърт ван Кърк иска да се премести там. Киловат-час електроенергия струва 1,7 цента, което е по-малко от една пета от средното национално ниво от 10 цента. Това също е по-малко от 5-те цента, които в момента плаща Ван Кърк за майнинг в стара ферма в Портланд.
„Обадих се на агент по недвижими имоти и му казах, че се нуждаят от място с много ток“, казва Ван Кърк. „Той ми отговори: „О, вие имате нещо общо с Биткойн? „Аз бях шокиран.“
„Да, имате нужда от хардуер и софтуер, но електричеството е моторът, който управлява Биткойн“ казва Гуринг, друг майнър. „Майнингът ще се премести там, където е най-евтината електроенергия.“
Затова Татендорф, Моузес Лейк или Исландия, където има евтина геотермална енергия предлагат предимства за майнинга. Маржът е по-висок, когато токът е по-евтин.
Обратно в Токио, Вилхелм показва изчислява доходността на майнинга и показва защо не ползва местна електроенергия. Цената на електроенергията в Токио е сред най-високите в света и е 15 пъти по-висока от тази в Моузес Лейк. Той би плащал 15 пъти повече в Токио, отколкото в малкия американски град!
Вилхелм завършва своята виртуална разходка с обаждане на баща си чрез Скайп. Шестдесетгодишният пенсионер е загрижен заради премахването на субсидиите през 2016 г., което може да го принуди да спре експлоатацията на електроцентралата. Водната турбина е ценност, която е била в продължение на шест или седем поколения собственост на семейството. Ако Биткойн експериментът даде резултат, той може да я спаси.