Какво е Дарккойн?
Дарккойн е първата криптовалута, която обръща особено внимание на анонимността на потребителите си. DarkSend, технологията за извършване на анонимни транзакции, е директно въведена в Дарккойн клиента чрез допълнения към основния протокол. Дарккойн е базиран на подобрена система за „доказателство за извършена работа“, която заменя хешинг алгоритъма SHA-256 (използван в Биткойн)с 11 иновативни хешинг функции. Това ще предотврати навлизането на специализирани устройства за копаене на Дарккойни и ще запази децентрализирания характер на системата. DarkGravityWave системата, въведена в Дарккойн позволява бързо адаптиране на трудността на копаене в случай на съществени промени в насочените към Дарккойн мрежата мощности.
Основни характеристики:
DarkSend
Уникалната по рода си система за разплащания – DarkSend – позволява на всеки да извършва анонимни транзакции. Иновативността на тази функционалност произлиза от смесването на входящите и изходящите транзакции, преминаващи през DarkSend системата. Определено плащане се разбива на малки части и се смества с други разбити плащания. Получателите на плащанията извличат тези малки части от DarkSend мрежата докато получат сумата, която им е била изпратена. Всеки, който наблюдава блокчейна на Дарккойн ще види, че се извършват плащания, но няма да може да разбере кой на кого е изпратил монети.
„Доказателство за извършена работа“ базирано на х11
Дарккойн използва нов последователен хешинг алгоритъм базиран на 11 нови хешинг алгоритъма: blake, bmw, groestl, jh, keccak, skein, luffa, cubehash, shavite, simd, and echo. Този подход има няколко предимства. От една страна подобрява сигурността на мрежата, като използва няколко, но по-малко популярни хешинг алгоритъма от този използван в Биткойн – SHA-256. Същевременно, х11 натоварва по-малко хардуера за копаене, което означава по-малко шум и отделена топлина и същевременно – по-голяма производителност. В допълнение, използването на х11 силно затруднява създаването на специализиран хардуер за копаене, което следва да запази децентрализацията на Дарккойн в бъдеще, проблем с който Биткойн започва да се сблъсква.
„Извивка на възнаграждението“ вместо „разполовяване на възнаграждението“
Биткойн е създаден да бъде количествено ограничен като броят на биткойните, които биват създавани намалява с течение на времето. Съществен проблем с този подход е намаляването на наградата за открит нов блок наполовина на всеки четири години. Това означава, че в определен момент поощрението за обслужващите Биткойн мрежата ще намалее наполовина в рамките на няколко часа. Това вече се е случило на 28 ноември 2012 г. и се очаква да се случи отново на 16 август 2016 г. Подобно събитие може да доведе до съществени разриви в Биткойн мрежата. За много хора това, заедно със същественото покачване на трудността, може да означава че разходите по участието им в обработването на Биткойн транзакции ще им струва повече от реалната награда, която ще получават под формата на биткойни.
Този проблем е адресиран в Дарккойн като в неговия случай възнаграждението плавно ще намалява през следващите години (с около 7% на година). Очаква се през 2014 г. да бъдат изкопани около 1 млн. дарккойни, следващата година около 930 хил. и т.н. Максималният брой от дарккойни, който е предвиден да съществува – 22 милиона – ще бъде достигнат през 2075 г.
Дарккойн е наистина един от малкото конкуренти на Биткойн, които имат зад себе си сериозен екип от разработчици и предлагат на потребителите нещо наистина иновативно. Само за няколко месеца от датата на създаването си, тръжната цена на Дарккойн достигна и надмина тази на Лайткойн, като в момента на подготвянето на този материал е около 9 долара/дарккойн.