Биткойн се превръща в единствения неинфлационен актив?
Учени откриват бактерия, която произвежда чисто злато
Златото, което виждате на снимката не е открито в река или мина. Било е произведено от бактерия, която по думите на изследователи от Мичиганския университет, може да живее в екстремно токсични среди и да създава 24 каратови буци злато. Чисто злато.
Може би това „създание“ може да ни спаси от глобалната икономическа криза?
Разбира се че не, но може поне да направи Казем Кашефи – помощник професор по микробиология и молекулярна генетика – и Адам Браун – помощник професор по електронно изкуство – богати, дори и само заради „шоуто“, което двамата са спретнали.
Кашефи и Браун са двамата учени, създали компактната лаборатория, използваща бактерията Cupriavidus metallidurans, за да превърнат златен хлорид – токсична химическа течност, която може да бъде открита в природата – в 99.9% чисто злато.
По думите на Кашефи, двамата учени се занимават с „микробиологична алхимия“ като „превръщат нещо, което няма стойност в твърдо състояние в ценен метал, който има.“ Важно е да се отбележи, че златният хлорид не струва колкото златото, но въпреки това е доста скъп.
Бактерията е изключително резистентна към този токсичен елемент. Всъщност, тя е 25 пъти по-силна отколкото се е считало до сега. Компактната фабрика на двамата учени, която те наричат „Великият труд на обичащия метали“ – съхранява бактерията, докато те я „хранят“ със златен хлорид. След около седмица бактерията си е свършила работата, като го е преработила в скъпоценния метал – процес, за който се смята че често се случва в природата.
Общо взето излиза, че Cupriavidus metallidurans поглъща токсини и произвежда златни буци.
Изглежда, че средновековните учени са търсили Философския камък – магически елемент, който превръща олово в злато – на грешното място. Явно той не е минерал, а микроорганизъм.