Бъдещето на Интернет е в биткойн микро-транзакциите
Възможността за изпращане на 1/100-на от долара или дори по-малки суми означава, че вече дори „незначителни“ действия могат да бъдат монетизирани. Тази напълно реална възможност притежава потенциала да промени рекламната индустрия. Позволявайки на потребителите да плащат само за това, което използват, микро-транзакциите ще подпомогнат процеса на преминаване към една по-честна онлайн среда.
Услугите на Google и Facebook не са безплатни. Всички ние плащаме за тях като постоянно предоставяме лична информация, включваща характеристиките на персонажите ни, навиците ни, интересите ни, локацията ни. Все повече хора започват да осъзнават, че маркетинг практиките на големите компании от Силиконовата долина могат да окажат съществено влияние върху бъдещето на индивида, особенно в един все по-дигитален и глобален свят. Ре-идентифицирането на потребители на база „анонимна“ информация, предоставена на трети страни е абсолютно възможно и дори вече се случва. Автоматичното заплащане на незначителни суми за използването на услуги или за достъп до определен вид съдържание може да променят статуквото и да наклонят везните повече в полза на потребителя.
Бившият главен архитект на Netscape и Mozilla – Брендън Айх – също вярва в революционното предимство на криптовалутите. Вече повече от година той работи върху нов тип браузър – Brave. Steemit.com вече разработиха и в момента постоянно подобряват услуга, която предоставя възможност на създателите на ценно съдържание да получават биткойни вместо харесвания, PopChest.com позволява на заснемащите видео да монетизират своите цифрови творения с криптовалута, а ZapChain създадоха форум, където конструктивната критика и добрите въпроси имат финансова изражение.
Това е само началото.
В момента се създава нов вид Интернет – Интернетът на машинните разплащания (ИМР). Благодарение на някой от по-важните бъдещите подобрения в Биткойн протокола като Segregated Witness, Side Chains и Lightning Network, визията за един по-добър и по-честен уеб ще се приближи съществено до реалността.
Твърд поддръжник на тази идея, основателят и директор на Фондация „Битхоуп“ публикува статия в Medium, описваща първата реализация на ИМР, разработена от 21 Inc.
Можете да прочетете текста в Medium.
Снимка: „Всичко около „Проектът IOTA: Микротранзакции и Интернет на нещата“, BitScan.com