Спокойно, бъдещето на Биткойн е повече от светло
През последните седмици в Биткойн медиите постоянно се говори за бъдещето на Биткойн. Има ли го, няма ли го, какво трябва да бъде, как трябва да се постигне. Основният проблем са пълните блокове, чието състояние се дължи на големия брой трансакции, извършващи се в Биткойн мрежата. С други думи – повече хора използват биткойн. Лошо ли е това? Съвсем не.
Единият ефект от пълните блокове са забавените трансакции и по-големите трансакционни такси. Тези негативни ефекти обаче се преекспонират. В r/bitcoin се появиха множество теми обръщащи внимание на тези проблеми. Представят се примери за трансакции с такси от около 2 USD, които също се бавят. Въпреки всичко, и може би противоположно на общото мнение, забавените трансакции и по-високите такси афектират много малък процент от всички трансакции. Все пак в един блок има около 2000 такива, което означава че на средно 10 минути около 2000 нови трансакции се обработват. В допълнение, забавените преводи може да се дължат и на атаки срещу Биткойн мрежата, както се случи този понеделник. Много хора веднага асоциират забавянията на техните трансакции с проблем в мрежата, когато всъщност някой, някъде изпраща голям брой малки суми биткойни към себе си.
Изглежда, че много хора разчитат Биткойн да бъде и двете – система за разплащания и децентрализиран и неприкосновен актив. За съжаление е ясно (и то не от скоро), че това няма как да се случи „on-chain”.
Разплащателна система може и ще бъде изградена върху Биткойн мрежата. Идеята за паралелни на мрежата „разплащателни канали“ ще се реализира, дали чрез Lightning network предложението или посредством „странични вериги“ (sidechains). Красивото в случая на Lightning network, е че не изисква“hard fork” – подход, който се счита за крайно рискован от много. В бъдеще ще се изградят много такива „странични“ системи, опериращи около Биткойн като те ще бъдат насочени към различни клики – копачи, потребители, борси и т.н.
Въпреки това, изглежда че много хора се притесняват относно какво се случва в Биткойн блокчейна и искат той самият да поддържа по-голямо количество трансакции. Имаме добра новина и за тях – SegWit ще се реализира съвсем скоро и ще покачи ефективния размер на блока на 2 мегабайта.
Но нека да предположим, че наистина Биткойн мрежата започне да не функционира както много хора биха желали. Какъв е шансът тя да бъде изоставена? Никакъв. Във време на кризи, Биткойн обществото винаги се обединява и необходимите промени по кода се въвеждат. Това ще се случи сега и ще продължи да се случва и в бъдеще. Биткойн мрежата ще се превърне в основата на множество приложения, които ще нахлуят в ежедневието ни. И когато това се случи, дали един биткойн ще струва 400 Евро?
Най-важното е да запазим Биткойн децентрализиран. Това е най-голямото му предимство. Ако то бъде изгубено, всички други услуги, които Биткойн мрежата ни предлага, не биха се различавали от тези, които използваме в момента.
Затова, купете си един Raspberry Pi и стартирайте пълен възел (full node) у вас. Едно такова устройство ви дава право на глас относно бъдещето на Биткойн. Освен социален, политически, икономически и финансов експеримент, Биткойн предлага и нова форма на децентрализирана демокрация. Биткойн софтуерът, който изберете да инсталирате насочва стойността на Биткойн мрежата в посоката, която вие считате за правилна.
Гласувайте.