Промяна в играта: Пазарът на биткойн деривативи е вече факт
Когато Стоковата борса в Ню Йорк обяви, че ще инвестира в базираната в САЩ биткойн борса и портфейл Coinbase си помислих, че това е знак за това, че криптовалутата преминава от бурните си „тинейджърски“ години към една по-зряла възраст. Очаквах този преход да бъде придружен от появата на високо профилни инвеститори и експоненциален растеж на екосистемата.
Точно това се случи съвсем наскоро – бивши банкери от Goldman Sachs, Morgan Stanley, BNP Paribas и Societe Generale обявиха установяването на нова платформа, където ще могат да се търгуват биткойн деривативи. Брокерската платформа ще се специализира в предлагането на фючърси и опции, закачени за цената на биткойн, и ще позволи на бизнеси и инвеститори да хеджират риска, свързан със съществуваща позиция на биткойн пазара.
От самото си създаване и метеоритен растеж, най-големият проблем на биткойн е променливата му цена. Обичайният въпрос звучи като: „Защо определен търговец би държал валута, чиято стойност може да се промени с 10-20% на ден?“ Отговорът е, че те няма да го направят и не го правят. Въпреки логичният отговор, много хора бяха объркани от падащата цена на биткойн, дори след като големи компании като Dell и Microsoft започнаха да приемат биткойн като метод за разплащане. Повечето смятат, че растящият брой на бизнеси, които приемат биткойн е знак за „бикова“ ценова тенденция. Реалността обаче показва точно обратното.
Следната таблица илюстрира промените в цената на биткойн спрямо броя на транзакциите. Използвал съм средното време в период от 30 дена, за да пресъздам процеса от момента, в който определен търговец обяви приемането на биткойн, до момента, в който потребителя започва да използва криптовалутата. Обикновено в началото съществува „превъзбуденост“ в активността, която в последствие изчезва.
Това, което прави най-силно впечатление в тази графика, е че цената на биткойн се покачва, когато броят на транзакциите намалява – точно обратно на очакваното. Една от причините за тази обратна връзка може да е факта, че новите бизнеси, започнали да приемат биткойн незабавно конвертират получените единици във фиатна валута (бел. ед. тенденция, за която сме намеквали множество пъти). Например, от Dell най-вероятно са получили голямо количество биткойни за покупки на компютърно оборудване, и които са били моментално конвертирани в американски долари, за да се покрият фиатните задължения на компанията. Волатилността на валутата възпира търговците да съхраняват биткойни.
Точно поради тази причина появата на брокер, предлагащ биткойн фючърси и опции е толкова вълнуваща. Търговците ще разполагат с повече опции за хеджиране на риска от съхранение на биткойни, което в последствие може да доведе до по-малък брой търговци, които незабавно продават криптоединиците си на пазара. По малкият брой продажби може да покачи цената на биткойн, и така да се създаде позитивна спирала. Възможно е деривативите да стабилизират волатилността на цената, което от своя страна да доведе до още повече търговци, които приемат биткойн. За спекулаторите, които очакват следващото покачване в цената – това търговците да запазват биткойните, които са получили е задължително условие. За тези, които смятат, че деривативите са причината за, а не решението на волатилността ще кажа следното – ливъриджа предизвиква волатилността, не деривативите.
Дигиталните валути бързо се превръщат в нов финансов актив за инвеститори, трейдъри и бизнеси. Ранните поддръжници на криптовалутата постепенно предават щафетата на следваща вълна от институционални инвеститори, и екосистемата най-вероятно ще увеличи скоростта на експоненциалния си растеж. Високопрофилните инвеститори са сигурен знак, за това че биткойн икономиката не просто оцелява, а преуспява. Стява все по-ясно, че докладите от 2014 г. относно смъртта на Биткойн са били значително преувеличени.