Английската централна банка флиртува с криптовалутите
Според Английската централна банка, появата на дигиталните валути може да революционизира начина, по който британците си купуват продукти и услуги по същия начин както интернет промени начина им на набавяне на информация.
Безкешови начини на плащане като криптовалутата биткойн „в комбинация с мобилни технологии, могат да променят механизмите за извършване на защитени транзакции“, заявяват от централната банка. Докато традиционните валути, включително и британския паунд, са подсигурени от централна банка, тези нови алтернативи позволяват директна размяна без наличието на посредници.
Централната банка може да създаде своя собствена дигитална валута като я предостави на потребителите по същия начин, по който предоставя за използване класическите банкноти. Ще бъде необходимо по-задълбочено проучване, което „да позволи на Банката да поддържа контрол върху валутата си и да защити системата от систематични атаки“.
Идеята държавите да създадат свои електронни валути набра скорост през последните седмици, след като Янис Варуфакис зае поста на финансов министър на Гърция. Гръцкият икономист е заявявал, че „Биткойн технологията, ако е правилно приспособена, може да бъде рентабилно използвана в Еврозоната като средство срещу дефлацията.“
Въпреки това, цената на подобна стъпка може да бъде допълнително намалена от вълни от иновации в разплащанията, ако Банката реши да въведе своя дигитална валута. От Банката заявяват: „Въвеждането на такава система ще изисква създаването на протокол за трансфер на стойност през интернет подобен на този, който Тим Бернърс-Лий създаде за прехвърлянето на информация.“ Кен Тиндъл, независим технолог заяви, че ако Банката създаде паралелен на банкнотите дигитален паунд, това ще намали цената на изпращане на пари в чужбина. В момента „в случая на съществуващите „играчи“ на пазара, такъв вид трансфери са изключително скъпи“, заяви той.
Банката отбеляза, че е възможно да проучи дали използването на дигитални валути ще застраши традиционните банкови модели, с оглед на това, че потребителите ще започнат да съхраняват парите си самостоятелно, вместо да ги предоставят на кредитори.
Господин Тиндъл заяви: „Ако Банката създаде своя система за разплащания, това със сигурност ще окаже влияние върху съществуващите междубанкови плащания, но със сигурност ще засегне и компании като Western Union.“
Коментарите на Банката бяха включени в нова рамка, целяща да промени начина за провеждане на проучвания – One Bank Research Agenda. Банката иска да възприеме нов поглед върху традиционните въпроси, и да разбере как монетарната политика си взаимодейства с тенденции като повишаващата се продължителност на живота и промените в климата.
Обявявайки новата програма в Лондон Марк Карни, губернатор на Банката, каза: „Икономиките са комплексни, динамични, и постоянно променящи се системи. Политиците се нуждаят от проучвания, които да им помогнат да разберат новите явления и да изберат най-подходящата реакция.“
Новата рамка се създава като последствие от проведеното през 2012 г. Stockton Review, което препоръча Банката да наеме „по-отстояващ и опитен персонал“, който да „спре инерцията на традиционното мислене в институцията.“
Новите технологии вече „позволиха появата на нови бизнес модели, като peer-to-peer заемите и груповото финансиране, които създават допълнителни източници на средства за хората и бизнесите“ заявяват от банката.