Биткойн волатилност: Борсово търгуван фонд на стероиди
Има волатилност. Има и биткойн волатилност.
Поради светкавичните сривове на виртуалната валута и поредицата скорошни рансъмуер (randsomeware) атаки, които напълно заличиха нарастващата стабилност на биткойна, стана трудно да се намери сравним актив. В действителност, най-близкото съответствие е борсово търгуван фонд (БТФ) на ливъридж стероиди, който се предполага, че е силно волатилен.
Биткойн в момента е по-нестабилен от Direxion Daily Junior Gold Miners Index Bull 3x Share, или JNUG – БТФ, който използва заемни средства, за да осигури три пъти повече възвръщаемост на индекс, проследяващ минните компании с малка пазарна капитализация. А волатилността, разпределена между биткойн и съответстващата противоположна кратка версия на фонда, JDST, е най-малката за период от над три години.
Повишаването на волатилността застрашава легитимирането на пазара на биткойни. След като през 2014 г. балонът се спука, криптовалутата стана по-стабилна с двумесечна реализирана волатилност, достигнала най-ниското си ниво през април 2016 г. По-скорошните колебания в цената обаче са болезнено напомняне, че пред биткойн има дълъг път, докато се превърне в мейнстрийм валута – ако това изобщо се случи, споделя Дейв Нейдиг, изпълнителен директор на базираната в Сан Франциско изследователска компания ETF.com.
„Напредъкът е забележим и на това обърнаха по-сериозно внимание инвеститори и институции – допълни Нейдиг. – Има обаче най-различни малки стъпки, които трябва да се предприемат, за да започне да се легитимира пазарът, а по същество биткойн е проектиран като нерегулиран. Част от причината да има волатилност, е липсата на пазарна структура.“
Като се вземат предвид някои крупни инвеститори, които възлагат своите надежди на стабилизирането на биткойн, подновяването на резките колебания в цената не очертава добра перспектива. Бившият мениджър на хедж фондове Майкъл Новограц е инвестирал 10 % от своя капитал в криптовалути, които според него биха могли да се превърнат в индустрия за 5 трилиона долара. Той смята да инвестира в още повече биткойни, ако валутата падне под 2 000 долара. В момента тя се търгува за над 2 500 долара.
От началото на тази година досега биткойн се радваше на 167-процентов ръст, но все повече се съотнася с по-малка, но разширяваща своето влияние виртуална валута, базирана на Етериум блокверигата. Етерът, както е известна тази криптовалута, бързо се сгромоляса от 300 долара на 10 цента миналата седмица на борсата GDAX на Coinbase, преди отново да възвърне позициите си. В момента се търгува за около 309 долара според цените, обявени от CoinMarketCap.com.
„През последните две и половина години – до средата на миналата година – волатилността се проявяваше в много тесни граници и беше сравнима само с тази на компаниите с малка пазарна капитализация – заяви Спенсър Богарт, ръководител на научните изследвания в Blockchain Capital LLC. – Някои от най-влиятелните участници на пазара вече извършват биткойн търговия с други криптовалути, а когато участват такива големи играчи, се увеличават и шансовете за значителен срив.“
Без съмнение, на пазарите на ценни метали напоследък се наблюдава ниска волатилност, което помага на биткойн да надскочи индекса на миньорите. Тази година индексът CBOE/COMEX Gold Volatility Index падна с 25 %, достигайки през миналия месец до най-ниското си ниво досега. Въпреки това JDST и JNUG все още са третият и четвъртият най-волатилен БТФ от над 2000 други в САЩ.
Златото и криптовалутите често се считат за свързани на финансовите пазари поради позицията им на алтернативи на наличните парични средства (кеш). Въпреки това ценният метал, използван по този начин от векове, по принцип е по-стабилен от биткойна, който е създаден през 2009 г.
Реализираната волатилност на JNUG е с почти един пункт по-ниска от тази на биткойн, според данни за изминалите 25 дни, предоставени от Bloomberg. Това е първият път, в който биткойн надскача БТФ от началото на 2014 г., когато за два месеца криптовалутата падна с 44 % след покачване на цените от 13 на 746 долара само за една година.
„Казано накратко, има ръст в приемането на биткойн сред различни групи капитали – казва още Богарт. – Неговата волатилност в известен смисъл отблъсква част от традиционните големи инвеститори, които смятат, че валутата е твърде нестабилна.“
Превод на статия от Дани Бъргър, публикувана на сайта Bloomberg.