Какво се случи с цената на биткойн?
Цената на биткойн се срина. Просто няма друг начин, по който да опишем загубата на около 40% от стойността на криптовалутата през първите 2 седмици на 2015 г. Тъжно е, разочароващо е, и съвсем нормално за всеки свободен и отворен пазар. Въпреки че биткойн със сигурност е революционна технология, тя не е имунизирана против алчност и страх, които съществуват на всеки финансов пазар.
Да се спекулира относно доводите на купувачи и продавачи на всеки пазар е глупаво, но все пак можем да идентифицираме някои катализатори. В този случай изглежда че има три събития, които могат да се считат за важни предшественници на ценовия спад: Bitstamp, CEX и Русия.
Bitstamp
Bitstamp е една от най-големите биткойн борси и беше хакната миналата седмица. Преди операторите й да разберат какво се случва, те вече бяха изгубили над 5 милионна долара под формата на биткойни (бел. ед вече по-малко 😀 ) Bitstamp се справиха отлично с контрола на щетите като спряха работа, възстановиха всички средства на потребителите си, и отвориха борсата със значително подобрени защити. Въпреки това, инцидентът беше удар по доверието в биткойн, като най-вероятно някои инвеститори в последствие са решили да ликвидират позициите си в криптовалута.
CEX.IO
CEX е една от най-големите операции за „копаене“ на биткойни в света. СЕХ притежава басейна за копаене GHash.IO като същевременно продава и договори за копаене в облака – в крипто-индустрия се нарича „облачно копаене“. Последният спад в цената на биткойн (бел. ед. реално предпоследният) превърна тези договори в неизгодни и CEX спряха хардуера, обслужващ Биткойн мрежата. Възможно е собствениците на тези договори да са ликвидирали натрупаните количества криптовалута в полза на фиатна такава (бел. ед. евро, долари, левове…), което е причинило допълнителен натиск върху цената на биткойн. Повече по въпроса в отличната статия на CoinDesk.
Русия
Русия заплашваше, че ще криминализира биткойн през по-голямата част от 2014 г. Въпреки това, в тази посока не беше свършено нищо – до скоро. Липсата на строга позиция от страна на Русия превърна биткойн в привлекателна инвестиция на фона на свободно падащата рубла. Много спекулираха, че заможните руснаци използват бииткойн като начин за изтегляне на капитал от Русия. През последните няколко дена, Русия започна да забранява достъпа до свързани с биткойн сайтове. За повече информация можете да прочетете статията на Engadget по въпроса.
Негативната спирала
За съжаление тези три фактора се обединяват и създават негативна спирала – падащата цена принуждава още копачи да спрат работа, което довежда до още продажби на койни. Този феномен не е необичаен за финансовите пазари и идентифицирането на такива негативни спирали може да бъде много доходоносно. Докато не се появи друг катализатор, който да наруши спиралата, цената на биткойн ще остане подтисната (бел. ед. буквално депресирана).
Не знам какво и кога ще наруши спиралата, но съм сигурен, че подобни феномени няма да се случат за последен път. На финансовите пазари съществуват малко гаранции, и съм сигурен, че цената на биткойн ще премине през нерационални балони, сривове и подобни спирали (положителни и отрицателни). Това няма нищо общо с биткойн валутата и технологията; има много общо с човешката природа.
Като всеки друг пазар, Биткойн е отворена естествена система, която се влияе от чувствата на паника и еуфория, които обхващат всички финансови пазари от време на време.
Тъжно е, разочароващо е, и е … съвсем нормално.