Освалд Грубел: Насочете се към злато и биткойни
В едно от може би най-изненадващите изявления по време на интервю с представител на банковата индустрия, бившият изпълнителен директор на UBS и Credit Suisse Освалд Грубел (Oswald Gruebel) открито заяви подкрепата си към биткойн и недоверието си към фиатната валута (бел. ед. класическите валути – лев, евро, долар).
Говорейки пред Cash.ch, г-н Грубел критикува неспособността на банките да предотвратяват икономически кризи, и обяви златото и биткойн като разумни дългосрочни инвестиции.
Грубел каза:
Единствената инвестиция, която може да запази стойността си през дълги периоди от време е златото и в бъдеще, може би, и биткойните.
Контекстът на изявлението на Грубер подчертава колко неочаквани всъщност са били думите му. Въпреки че има сравнително отворена политика относно индустрията на дигиталните валути, Швейцария, банковата столица на Европа, има доста добре изразено, силно негативно мнение относно криптовалутите.
Само преди 2 месеца Citibank представи доклад като част от своето отмъщение към инициативата „Спасете нашето швейцарско злато“, описвайки биткойн като „без присъща стойност“, „скъп за производство и съхранение“ и дори като „фиатна валута“ (бел. ед. каква обида!!!) Също така швейцарската национална банка се дистанцира от златото преди референдума относно репатрирането на швейцарските златни резерви.
Контрааргумент от един от, до скоро, най-сериозните играчи показва липса на синхрон в банковата индустрия.
Вземете общите активи на швейцарската национална банка. За много кратко време, тяхната стойност от 50 милиарда франка стана 550 милиарда франка. Изумен съм как хората просто приеха това.
Грубел заяви, че очевидната слабост на банките ще продължи да има пагубен ефект върху глобалната икономика.
Капиталовите изисквания означават, че в бъдеще банките няма да могат да заемат позицията на маркет мейкъри,“ обяснява той. „Това означава, че те няма да купуват, когато курсовете паднат, и няма да продават, когато се покачат. Просто ще им струва прекалено много от капиталова гледна точка…В този смисъл пазарите ще се разрушават много по-бързо от преди…“
Регулаторите също попаднаха под критиките на г-н Грубел.
Когато отидох в Credit Suisse през 2007 г., регулаторите ми казаха, ‘Управлението на риска, което извършваш за Credit Suisse е много по-лошо от това, което си правил за UBS’. Година по-късно това твърдение беше отхвърлено. Това е начинът, по който регулаторите те заблуждават.
Мнението на Грубел относно биткойн бързо се разпространи из Биткойн обществото, но към момента липсват доказателства, които да потвърждават истинската му отвореност към разпространението на криптовалутата. Едно обаче е сигурно – неговата отвратеност от печатането на пари, което не е толкова изненадващо, тъй като идва от един от най-богатите ветерани от банковия сектор. Той завърши:
„Централните банки могат да печатат пари до безкрай, и вече ни го заявяват съвсем открито. От тук нататък системата не може да се възстанови.“