Позитивен знак ли е спадът в тръжните обеми на Биткойн?
Eжедневно обменяното количество биткойни намалява. Онзи ден (06.05.2014 г.) той беше на най-ниското си ниво от 2011 г. насам; само 65 152 биткойна смениха собствениците си. Какво означава това? Ако погледнем графикaта, предоставена от Blockchain.info можем да забележим ясна тенденция за намаляване на тръжния обем от биткойни от месец ноември/декември 2013 г. насам, когато той е бил 345 628 биткойна, а през март е достигнал най-високата си стойност от 441 337 койна.
Ако погледнем същата графика, но с модификация да показва обемите в USD, стойността на изтъргуваните онзи ден биткойни е била около 30 милиона USD. Трябва да вземем под внимание спада в цената на биткойн и как той оказва влияние върху въпросната графика, но едно е ясно – обемите от търгувани биткойни намаляват.
Ако погледнем към Google, забелязваме подобна тенденция и в търсенето на думата „Биткойн“ (бел. ед „bitcoin“). Графиката представяща изтъргуваните обеми през изминалите 365 дни потвърждава тенденцията, която се забелязва в Google. Каква е причината за намаляващите обеми? Нека се опитам да интерпретирам тази тенденция.
Стойността на Биткойн спадна през последната четвъртина на 2013 г. като до тогава се забелязваше рязко покачване. Все още съществуват активни трейдъри на пазара, които задържат биткойните си. Други биткойни навлизат в пазара чрез процеса на копаене. Задържането на биткойни за по-дълго време ще намали търгуваните обеми и ще окаже негативен ефект върху цената в следствие на междуборсов арбитраж, комисионни и очевидна липса на интерес. Това може да подтикне някои активни в момента трейдъри да напуснат пазара. Това със сигурност ще окаже допълнителен натиск върху цената.
Свиване на предлагането на биткойни
Съществува много вероятната възможност предлагането на биткойни да се свие скоро. Това означава, че хората ще предпочетат да не продават своите биткойни. Никой не иска да продава на цена, която се счита за „дъно“, и поради тази причина инвеститорите най-вероятно ще предпочетат да изчакат определено покачване. Фактът че цената се стабилизира около 440-450 USD може да е признак, че това вече се случва.
Съществува и още един фактор. През януари ако някой се беше опитал да продаде биткойн за 500 USD, това щеше да бъде възприето като много добра сделка. Когато цената достигна 500 USD хората се втурваха да купуват едва когато тя достигна 400 USD. Може би инвеститорите предпочитат да изчакат, за да разберат какво ще се случи с цената. Никой не купува актив преди да „усети“ евентуален спад или покачване. Може би това, че пазарната капитализация на Биткойн е четири пъти по-голяма от това, което беше през ноември 2013 г. е признак, че повечето хора все още гледат на Биткойн като инвестиция, отколкото като на валута.
Може би подръжниците на Биткойн считат, че в момента е най-добре да запазят биткойните си и да изчакат бъдеща възможност да се сдобият с още. Запазването на биткойни всъщност може да се възприеме като знак за повишено доверие в Биткойн. Имайки предвид че към момента са изкопани около 12,7 милиона биткойна, а ежедневните изтъргувани обеми са само в десетки хиляди става ясно, че повечето хора предпочитат да задържат своите биткойни.
Коментар на автора: Според мен причината да се забелязва така добре изразено „задържане“ на койни е фактът, че много хора са купили на по-високи цени и предпочетат да изчакат вместо да преглътнат загуба. Ако си купил на 800, със сигурност не ти се продава сега
Статия на PJ Delaney от cryptocoinsnews.com