Защо Биткойн не е добър терористичен инструмент?
След като в пресата се появи информация, че Американското министерство на отбраната проучва Биткойн с цел да предотврати опити той да бъде използван за финансиране на терористични дейности, Биткойн обществото реагира незабавно като обяви инициативата на американската институция за хитър начин за опетняване на репутацията на криптовалутата. Въпреки това, може да се окаже, че интересът на Пентагона е знак за това, че Биткойн притежава качества на финансов инструмент.
По-рано този месец International Business Times обяви, че дирекцията за борба с тероризма (Combating Terrorism Technical Support Office) към Министерството на отбраната на САЩ, която се занимава с идентифицирането и развиването на антитерористични мерки и разследва необичайни военни практики, проучва „иновативни решения за развиване и/или подобрение на разбиране на виртуалните валути“ с оглед използването им за финансиране на заплахи за САЩ.
Франк Шуил, изпълнителен директор на Safello, разби мита относно това, че Биткойн е перфектното средство за финансиране на нелегални дейности.
„Прозрачността на „счетоводната книга“ на Биткойн (блокчейна) в комбинация с трудността при прехвърлянето на криптовалути в фиатни (бел. ед. Издадените от правителството хартийки) пари и обратно превръщат Биткойн в непривлекателен начин за такъв тип дейности. Нека не забравяме, че пазарът и повечето негови копия вече не съществуват. В случая на Биткойн съществува псевдонимност (pseudonymity), което не е същото като анонимност, основна характеристика, която лесно се пренебрегва и често се игнорира дори от престъпниците, които се опитват да се възползват от тази иновативна технология“.
Може да се каже, че трудността при обмяната на биткойни в „нормални“ пари ще намалее с течение на времето, като това ще подпомогне нелегални дейности. Въпреки това, трябва да се има предвид, че способността за обмяна на биткойни за банкноти ще бъде свързана с по-засилено регулиране на „точките на обмяна“. В този контекст, дори и повишеният контрол от държавните органи да противоречи на поддържания от Биткойн обществото „див запад“ (бел. ед. безконтролен) характер на криптовалутите, интересът на Пентагона може да се окаже продуктивен и да се възприеме като знак за комерсализацията на криптовалутите.
Франк Шуил счита, че интересът от държавните институции всъщност е нещо положително:
„Мисля, че от гледната точка на министерството на отбраната е добра идея да бъде оценена потенциалната заплаха, която един технологичен феномен с такива размери може да създаде. Живеем в свят, където кибер-войните вече не са научна фантастика и Биткойн може да бъде голям, колкото интернет. Лично аз бих се притеснил, ако властите не се опитваха да получат повече информация по въпроса. Смятам, че регулирането на Биткойн ще допринесе за разрастването на технологията и ще унищожи онези негативни аспекти, които могат да попречат или да забавят развитието й. В този смисъл, виждам реакцията на министерството на отбраната на САЩ като позитивен знак.“
До определена степен създаването на регулации, свързани с Биткойн е тест за търпеливост и интелигентност за регулаторните институции по света. Отчуждаването на криптовалутното общество и принуждаването му да функционира „на тъмно“ ще бъде лесно за осъществяване, но трудно за поправяне.
Новина на Valentin Mândrăşescu от Radio the Voice of Russia